Туберкульозом може захворіти кожен

19.03.2024

У 2023 році в Україні захворіло туберкульозом близько 20 тисяч населення, серед них 835 дітей.

В м.Луцьку і Луцькому районі у 2023 році зареєстровано 239 випадків захворювання, з них 37 - серед дітей. Зареєстровано один летальний випадок, померла дитина віком 5 років в Горохівській ОТГ.

Випадки захворювання на туберкульоз реєструвались по громадах: Луцька ОТГ – 131, Підгайцівська ОТГ – 18, Боратинська ОТГ – 16, Торчинська ОТГ – 12, Городищенська ОТГ – 5, Ківерцівська ОТГ – 3, Олицька ОТГ – 4, Цуманська ОТГ – 6, Горохівська ОТГ – 25, Рожищенська ОТГ – 13, Доросинівська ОТГ – 2, Копачівська ОТГ – 4.

За два місяці 2024 року в м.Луцьку і Луцькому районі вже зареєстровано 29 випадків. Випадків захворювання серед дітей не зареєстровано. Захворіли мешканці громад: Луцька ОТГ – 13, Підгайцівська ОТГ – 7, , Ківерцівська ОТГ – 4, по одному випадку в Городищенській ОТГ, Олицькій ОТГ, Рожищенській ОТГ, Доросинівській ОТГ, Копачівській ОТГ.

Серед зареєстрованих випадків найменшому хворому – 6 місяців, найстаршому – 83 роки. Захворювання зареєстровано у працівників закладів освіти, громадського харчування, промислових підприємств, приватних підприємців, військовослужбовців, пенсіонерів, непрацюючих.

Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання з повітряним шляхом передачі. Інфекція передається від людини до людини через повітря при кашлі, чиханні, розмові. Ризик зараження здорової людини залежить від концентрації інфекції у повітрі та тривалості вдихання зараженого повітря, стану і реакції імунної системи.

Симптомами туберкульозу є:

- кашель понад 2 тижні;

- підвищена температура тіла до 37 і більше градусів понад 7 днів;

- утруднене дихання;

- біль у грудях;

- поганий апетит, безпричинна втрата ваги;

- постійна слабкість;

- підвищена пітливість, особливо вночі;

- кровохаркання.

Лікарі закликають усіх бути пильними до власного здоров'я і при появі вищевказаних симптомів негайно звернутися за медичною допомогою.

Спочатку сімейний лікар проводить скринінг та опитування (https://tbtest.phc.org.ua/) і за результатами у разі необхідності скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу. Потім, за необхідності, скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр. Необхідність додаткового обстеження – бронхоскопію, комп’ютерну томографію та ін. – визначає фтизіатр. Проведення комп’ютерної томографії для діагностики туберкульозу є безкоштовним.

Туберкульозом може захворіти кожен, проте вищий ризик виникнення захворювання у людей, які перебувають у постійному контакті з хворим на ТБ; людей, які живуть з ВІЛ; людей, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн; людей з ослабленим імунітетом; дітей, оскільки їхня імунна система не сформована.

При вчасному виявленні та грамотному лікуванні туберкульоз - виліковний! Лікування протитуберкульозними препаратами в Україні – безоплатне! Другий рік поспіль Всесвітня організація охорони здоров’я для відзначення Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом пропонує гасло «Так! Ми можемо подолати туберкульоз!».

НКорисніх джерела для підвищення обізнаності про туберкульоз:

Онлайн-скринінг на сайті ЦГЗ https://tbtest.phc.org.ua

Відеоролик “Туберкульоз виліковний” https://www.youtube.com/watch?v=yDHHRJWI4is

Телеграм-канал “Туберкульоз виліковний” https://t.me/PHC_TB

Закликаємо мешканців громад буди на сторожі свого здоров’я, здоров’я свої дітей та близьких!

Поділитися: